Χαρακτήρα έδειξε ο Βόλος στο πιο δυνατό (έως τώρα) φιλικό προετοιμασίας, όπου ήρθε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στην Λαμία και μάλιστα εκτός έδρας.

Η ομάδα του Βόλου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 10ο λεπτό με τον Φακούντο, έδειξε ότι διαθέτει ομάδα με ποιότητα και παρά το γεγονός ότι η Λαμία είναι πιο έτοιμη ομάδα αφού το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας ξεκινάει στις 25 Αυγούστου, έφτασε στην ισοφάριση στο 77ο λεπτό με τον Μαλακασιώτη.

Ο Βόλος μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα, καθώς δημιούργησε αρκετές καλές ευκαιρίες οι οποίες όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Η σύνθεση του Βόλου: Καραγκιολίδης (46ο Μπουργάνης), Ντεντάκης (55ο Καρρίκι), Ρούσσος (55ο Ανδρικόπουλος), Γκαλίτσιος (55ο Παπαδόπουλος), Ουνγιαλίδης (55ο Τουλίκας), Ενγκουεμ (60ο Δώρης), Πέντα (55ο Κορέλας), Πίτου Γκαρσία (46ο Καμπαγιέρο), Ηλιόπουλος (46ο Δεμηρτζόγλου) (70ο Μαλακασιώτης), Μηλιώτης (46ο Λούκας), Μάντζης (60ο Μεληκιώτης).