Φιλική ήττα με 1-0 γνώρισε ο Βόλος από την Βελγική Ντάινζε, στο 3ο φιλικό επί Ολλανδικού εδάφους.

Οι «κυανέρυθροι» έδειξαν κουρασμένοι και δεν είχαν την ίδια καλή εικόνα των πρώτων φιλικών.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος αντιμετώπισε δυσκολίες κυρίως στην ανάπτυξη με συνέπεια να δημιουργήσει λιγοστές ευκαιρίες για γκολ, ενώ στο 41ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Στάιλενς.

Στην επανάληψη η εικόνα του Βόλου βελτιώθηκε, δημιούργησε περισσότερες καλές προυποθέσεις για γκολ, χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 84ο λεπτό μάλιστα, ο Μπαριέντος αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεση.

Αξιοσημείωτο πάντως είναι το γεγονός ότι οι παίκτες του Βόλου ήταν ιδιαίτερα εκνευρισμένη από την διαιτητική τριάδα η οποία ήταν εκτός τόπου και χρόνου.

Η σύνθεση του Βόλου: Κλέιμαν, Πουρίτα, Γκιουλέν, Ρομέρο, Φερράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Νίνης, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Παπαδόπουλος, Ροσέρο, Λογαράς, Βοικτόφσκι, Κούζντρα, Τριανταφύλλου, Ακριβόπουλος

Η σύνθεση της Ντάινζε: Ντούτο, Γιάνσες, Ντελούζ, Πραιτσινένκο, Μπλόντελε, Μπιζιμανά, Λεκοντέ, Σαλούκ, Ντανσοκό, Στάιλενς, Μέρτενς